Ciekawe filmy

Moderatorzy: admin, marcelus, filip

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Prometeusz » wt paź 14, 2014 3:49 pm

No dokładnie. I gdzie w tym wszystkim jest duchowość?

Spodobało mi się określenie "kalejdoskop" tak można podsumować "odmienne stany świadomości".
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » wt paź 14, 2014 4:14 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:21 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Prometeusz » wt paź 14, 2014 6:33 pm

To zależy kto pyta. :D
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Dylla » wt paź 14, 2014 7:05 pm

Jak ktoś inaczej doświadcza rzeczywistości niż my, to jest pewnie uduchowiony. No chyba, że byłby po prostu chory psychicznie (np. schizofrenia), to wtedy już nie. Dla szeregowych mnichów, którzy znają te inne stany dzięki medytacji, uduchowiony może być jakiś lama, ale oni dla siebie samych nawzajem już nie. A dla nie medytujących, pewnie już tak.
Po jaraniu zioła człowiek jest bardziej uduchowiony niż po spożyciu alkoholu, bo jakoś się nie mówi, że majaki pijackie spływają z wyższych stanów czy wymiarów. A może to jest tylko kwestia tego, że zioła mają lepszy PR. :wink:

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » śr paź 15, 2014 9:05 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:21 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Dylla » śr paź 15, 2014 9:57 am

marcel pisze: Twoje odczucie/zdanie czym dla Ciebie jest duchowość ?.
Podbijam pytanie, bo jeśli napiszesz coś konkretnego o duchowości, jako o czymś, co można odróżnić od jakiejś nieduchowości, to się co najmniej zdziwię.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Prometeusz » śr paź 15, 2014 10:51 am

Co się w ogóle da powiedzieć, da się powiedzieć jasno
O czym zaś nie można mówić, o tym trzeba milczeć.

- Ludwig Wittgenstein

Odpowiedź pozostanie zakryta milczeniem. :) Ale mogę zostawić coś dla tych którzy lubią sobie pomyśleć. :ugeek:

Thomas Metzinger - Duchowość i uczciwość intelektualna
https://docs.google.com/file/d/0B1MXO7J ... edit?pli=1
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » śr paź 15, 2014 11:37 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:22 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » śr paź 15, 2014 12:21 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:22 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » śr paź 15, 2014 1:06 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:23 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Dylla » śr paź 15, 2014 1:32 pm

marcel pisze:

Ja się pytam "wiedzących " (zaznaczyłem to zaczynając ten temat) a skoro nie wiesz albo nie chcesz odpisać czym jest dla Ciebie duchowość po co " podbijać" pytanie pytaniem? To taki wybieg?
A ja nie nie mam żadnych konkretnych skojarzeń (definicji, wyjaśnień) na hasło "duchowość", ani nawet pomysłu na to, kto mógłby być tym "wiedzącym". A to, co niekonkretne, jest dla mnie nienazywalne (brak narzędzi pojęciowych). Byłam więc tak po ludzku ciekawa (ew. po kobiecemu wścibska), czy Prometeusz sobie z tym poradzi.
marcel pisze:Prometeusz napisał "nie powiem" - przynajmniej ja to tak zrozumiałem i ok, po sprawie.
No tak napisał, ale dopiero po moim podbijaniu, a gdyby zrobił to wcześniej, to i podbijania (prawdopodobnie) by nie było. Wybiegu (cokolwiek to znaczy) też nie. ;)

Niemniej jednak dziękuję za zwrócenie mi uwagi, że robię coś niepotrzebnie. Ja innym to czasem tłumaczę, tobie to kiedyś też robiłam, więc teraz wiem, jak to jest po "drugiej stronie". :wink:

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » śr paź 15, 2014 1:51 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:23 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Dylla » śr paź 15, 2014 2:08 pm

marcel pisze:Chodziło mi tylko o pewnego rodzaju "ludzką regulacje" (skoro istnieje "kobieca wścibskość") bez podpierania się definicjami, antropologami, mistykami.
Ten motyw rozumiem, ale u mnie regulacja z kimś, ew. samoregulacja (kombinowanie w głowie), kończy się właśnie poczuciem gonienia ogona. Już coś mi świta, mam wrażenie, że to uchwycę na moment (coś niecoś zrozumiem albo chociaż znajdę jakieś słowa), ale ten ogon jest zawsze parę centymetrów przede mną. A nawet jak mi się wydawało, że ogon złapałam (i tak już bywało), to się okazywało że... pocałowałam Henryka w dupę.

Ale jak złapię fazę, to i tak się "reguluję", choćby tylko po to, żeby mi ulżyło i przeszło. I jak do tej pory nie wymyśliłam lepszej definicji "duchowości" niż: "Ten moment, kiedy czuję, że złapię ogon, ale na ułamek sekundy, zanim próbuję go faktycznie złapać".

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » śr paź 15, 2014 2:26 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 6:23 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

domino
Posty: 42
Rejestracja: pn paź 01, 2012 3:50 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: domino » czw paź 16, 2014 10:05 am


marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: marcel » pt paź 17, 2014 2:25 pm

.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Prometeusz » pt paź 17, 2014 7:53 pm


O widzę, że pamiętałeś jeszcze o tym filmie, który Ci kiedyś wysłałem. Dobrze jest do niego wracać, dzięki za wrzutę i przypomnienie :)

Moje stare notatki z tego filmu, jakby ktoś nie miał czasu na oglądanie, tylko nie pamiętam czy to z jednej czy dwóch części ale chyba dwóch:
1. Przeciętny mózg jest jak dziki koń. Nie działa w sposób celowy. Aby był pożyteczny i byśmy mogli dojechać do celu, należy to ujarzmić .
2. Mózg jest elastyczny
3. Mózg na nas oczekuje
4. Na kogoś lub na nas sanych- aby wysłać polecenie aktywizujące nasze ciało i umysł do zdrowienia.
5. Wtedy zaczynają powstawać nowe połączenia w mózgu.
6. To się nie dzieje samo przez się - proces zdrowienia uniemożliwiony jest przez blokadę.
7. Osoby bliskie mogą pomóc.
8. Mózg nie rozróżnia, czy coś się dzieje naprawdę czy sobie to tylko wyobrażamy. - konsekwencje dla leczenia.
9. Nieużywanie mózgu - jest szkodliwe, ale to nie jedyna szkodliwość
10. Zaangażowanie myśli w efekt zdrowienia.
11. Brak połączeń w mózgu nie jest szkodliwy - mogą one się uformować.
12. Potrzeba (CHĘĆ) spowoduje - że te połączenia w mózgu się utworzą.
13. Kiedy mamy już chęć i mamy połączenia w mózgu - to powoduje mobilizacje do działania.
14. Umysł przez skierowanie uwagi jest wstanie aktywować odpowiednią partię mózgu (siłą woli)
15. Aktywowane obszary sprawiają, że doświadczamy tego na co skierowaliśmy uwagę.
16. To doświadczanie jest bazą naszego charakteru i osobowości.
17. Nabywamy z czasem zdolność nie wchodzenie w negatywne stany, bo kierujemy myśli w te pozytywne.
18. Wdzięczność.
19. Myśli i uczucia są wzmacniane jeśli są wyrażane (powtarzane)
20. W ten sposób można pracować z innymi.
21. E. White. - Nie docenia się siły woli. Gdy wola jest silna i właściwie ukierunkowana, dostarcza energii całemu organizmowi i stanowi pomoc w uzyskaniu zdrowia. Należy się z nią liczyć podczas kuracji chorego. Właściwie ukierunkowana, kontroluje wyobraźnie i jest potężnym sprzymierzeńcem w opanowaniu i odparciu choroby ciała i ducha. Kiedy chory znajdzie motywacje do życia na skutek silnej woli, może wydatnie pomóc lekarzowi w jego staraniach o przywrócenie mu zdrowia.
22. Umysł i nerwy wzmacnia się przez ćwiczenie woli.
23. Sadel… Wola nie jest niezależnym władcą, rządzi w naszym mózgu będą ograniczona przez chemiczną strukturę i biologiczne reguły. (hormony, substancje chemiczne).
24. Złe nawyki mogą przejąć kontrolę - ale nie mają decydującej roli.
25. Co możemy zrobić by wzmocnić wolę: - Praktyka podejmowania decyzji. Nawet drobnych jak wzięcie szklanki.- nastawiaj pozytywnie umysł i trwaj przy decyzji, chyba że pojawią się nowe znaczące fakty. Lepiej popełnić błąd niż tkwić w niezdecydowaniu.- Napisz swoją decyzje (zwiększasz o kolejny obszar mózgu)- skończ jedną pracę zanim zaczniesz następną (potrzebujemy przerw między czynnościami)- z góry założony czas na działanie i skupienie.- robienie rzeczy nieprzyjemnych, podejmowanie decyzji o tym.- zdecyduj wieczorem ile chcesz spać, prześpij ten czas i wstań nie zwlekaj.- czytaj uważnie, unikaj błahych historii- Praktykuj samokontrolę, szczególnie kiedy jesteś sam. - wzmacniaj się afirmacją- prowadź zdrowy tryb życia. - mniej plan, nie działaj pod wpływem impulsu- zacznij od rzeczy najprostszych- Wystarczy kilka dni
26. Dobre nawyki:- Z rana wyrobiliśmy sobie z potrzeby- wieczorem sobie darowaliśmy i zagościły tam złe nawyki.
27. Powtarzanie
28. Wytwarzanie nowych nawyków jest skuteczniejsze niż zwalczanie starych.
29. Czas - Kiedy połączenia nerwowe nowego nawyku staną się silniejsze od złego nawyku, wtedy mózg automatycznie wybierze nowy nawyk z szeregu reakcji.
30. 90% danej sytuacji to jest nasz wybór: np. prawienie komplementów zamiast krytyki. Pomagać, zamiast ranić.
31. 30 mW (sygnał w mózgu).
32. Trwanie w postanowieniach (zaczynanie od początku)
33. Uleczyć mózg = wytworzyć nowy zestaw nawyków.
34. Każdy wysiłek buduje połączenie i staje się ono mocniejsze jeśli jest powtarzany.
35. Trudne sprawy zostawiaj na czas kiedy jest się zregenerowanym psychicznie.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Dylla » pt paź 17, 2014 8:17 pm

Obejrzałam, ale tylko parę minut, bo mi się nie chciało oglądać tak długiego filmu. Pomyślałam sobie, że jeśli się odezwiesz w tym wątku i w tym temacie, to się przymilę o krótkie streszczenie lub choćby główne wnioski.
Prometeusz pisze:1. Przeciętny mózg jest jak dziki koń. Nie działa w sposób celowy. Aby był pożyteczny i byśmy mogli dojechać do celu, należy to ujarzmić .
Mnie się kojarzy z motylami, bo one latają chaotycznie w jednym miejscu (góra, dół, na boki), przysiądą na chwilę, potem kawałek odlecą i znowu wyglądają, jakby były pod wpływem.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Prometeusz » pt paź 17, 2014 10:28 pm

mówisz (myślisz) i masz ;)

Dla osób będących w temacie są to pewne oczywistości, ale warto je sobie uświadamiać cały czas i do nich wracać, aż staną się nawykiem :)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Logik
Posty: 29
Rejestracja: pt lip 04, 2014 5:56 pm
Re: Ciekawe filmy

Post autor: Logik » wt lis 18, 2014 4:05 pm

"Wiedza, gdzie znaleźć informację i jak ją wykorzystać - to sekret sukcesu."


ODPOWIEDZ