Wiara

Moderatorzy: admin, marcelus, filip

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Wiara

Post autor: marcel » wt mar 31, 2015 7:59 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:25 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Wiara

Post autor: Prometeusz » wt mar 31, 2015 11:07 pm

Dla mnie ta treść niesie ze sobą ten sam przekaz co Dzień 16 w IX tomie. :)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Wiara

Post autor: zamek » śr kwie 15, 2015 8:01 pm

marcel pisze:Trzecim warunkiem skutecznego praktykowania sztuki życia jest wiara.
Czy na pewno do życia są potrzebne jakieś specjalne warunki? A może wiedza jest ważniejsza od wiary? 8-)
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Wiara

Post autor: marcel » śr kwie 15, 2015 8:33 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:28 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Wiara

Post autor: Cenote » śr kwie 15, 2015 9:23 pm

marcel pisze: Wiara racjonalna jest niezależnym przekonaniem opartym na własnej obserwacji i myśleniu często wbrew opinii większości.
Taka wiara jest cenna i taką wybieram, ale czy racjonalna? Racjonalności w moim odczuciu nie po drodze z tak rozumianą wiarą. Racjonalność jest zmienna i pozostaje obserwowanie jej nowych form i "wieszczy". :)
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Wiara

Post autor: marcel » śr kwie 15, 2015 9:54 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:27 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
say what?!

Post autor: Prometeusz » śr kwie 15, 2015 11:38 pm

  • Wiedza - „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”

    Wiara (psychologia) – nadawanie dużego prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzenia, w warunkach braku wystarczającej wiedzy.

    Wiara (epistemologia) - To "uznawanie za prawdziwe nieuzasadnionego twierdzenia". Zarówno uzasadnienie jak i jego brak nie implikują prawdziwości lub fałszywości treści wiary. Z tego powodu niektórzy uczeni postulowali, że występowanie wiary było zjawiskiem występującym w początkowej fazie rozwoju nauki. Przyjmuje się, że dużej mierze zawdzięcza ona wierze swoje istnienie. Kiedy to pierwszy raz w dziejach świata ludzie podeszli rozumowo do mitycznej materii, narodziły się filozofia i nauka, które zresztą wówczas stanowiły jedno - tymi pionierami racjonalizmu byli Grecy.

    Pod znaczenie wiar religijnych / dogmatycznych można podstawić irracjonalność.

    Irracjonalność (od łac. irrationalis = nierozumowy) – zbiór postaw, zachowań i schematów myślowych cechujących się pozarozumowym podejściem do wyjaśniania problemów, tak praktyczno-życiowych, jak i np. naukowych i filozoficznych.
    W ujęciu światopoglądowym postawa charakterystyczna dla irracjonalizmu. W ujęciu potocznym irracjonalność odmawia rozumowi grania głównej roli w kształtowaniu przekonań na podstawie których podejmowane są decyzje. Jest antonimem racjonalności – postawy charakterystycznej m.in. dla racjonalizmu.

    racjonalny
    1. «oparty na nowoczesnych, naukowych metodach, dobrze zaplanowany i dający dobre wyniki, efektywny»
    2. «oparty na logicznym rozumowaniu»
    3. «kierujący się rozumem, logiką»

    Rozum – zdolność do operowania pojęciami abstrakcyjnymi lub zdolność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków z przetworzonych danych. Używanie zdobytych doświadczeń do radzenia sobie w sytuacjach życiowych.
Jak widać można namnożyć znaczeń. Jaki jest Transerfing zależy od Transerfera. W każdym razie opiera się na wierze. Ja go wspieram wiedzą (znajomość dziedzin opartych o metodę naukową) oraz racjonalnością.

Racjonalność, a racjonalizm to dwie różne rzeczy i oba mają różne znaczenia. Ja racjonalność stosuje w znaczeniu - myślenie i działanie spójne, konsekwentne, skuteczne, oparte na wiedzy, na doświadczeniu, refleksyjne, podparte analizą, dostrzegające schematy i otwarte na nowe możliwości, na wszystkie ewentualności. Itd.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Wiara

Post autor: Prometeusz » czw kwie 16, 2015 1:50 am

"Niezależnym przekonaniem" - Wydaje mi się, że nie chodzi o przekonania w stylu "bo ja chcę żeby tak było", tylko o ogląd sytuacji wynikający z poznania możliwie jak największej liczby punktów widzenia wraz ze szczegółami i wybraniu tego najbardziej prawdopodobnego, które da się potwierdzić w obserwacji, samodzielnie przeprowadzonym eksperymencie, i/lub wynikającym z poprawnie przeprowadzonego rozumowania. Wynika z tego, że chodzi o niezależność wobec autorytetów, lub piewców teorii mało prawdopodobnych i przeważnie niesprawdzalnych, lecz których prawdziwości byśmy sobie życzyli (myślenie życzeniowe). Ucząc się tego co Zelad Vadim mówi też można poznawać inne punkty widzenia, testować je, próbować wytłumaczyć i konfrontować.

"Wbrew opinii większości" - Mam wrażenie, że nie chodzi o ilość ludzi wyznających dany pogląd, ale o konkretną grupę w jakiej się jest w której są jakieś sztywne przekonania. Np. na forum ezoterycznym prawdopodobnie większością będą Ci co ślinią się do np "kodu uzdrawiania" I mylą placebo z faktycznym uzdrowieniem.

Ja rozumiem racjonalność' i racjonalne myślenie jako aktualizowanie posiadanych danych i poglądów zgodnie z aktualnie dostępnym stanem wiedzy lub zgodnie z informacji do których mamy dostęp i podejmowanie decyzji na tej bazie. Podobno tylko krowa zdania nie zmienia. I choć jako istoty w zdecydowanie większej części irracjonalne i ograniczone poznawczo błądzimy po omacku jeśli chodzi o prawdy absolutne, to gdyby nie racjonalność to rozmowy nasze toczylibyśmy w jakiejś jaskini, kryjąc się przed drapieżnikami.
Ostatnio zmieniony czw kwie 16, 2015 6:14 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Wiara

Post autor: marcel » czw kwie 16, 2015 6:10 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:25 pm przez marcel, łącznie zmieniany 2 razy.
.

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Wiara

Post autor: Cenote » czw kwie 16, 2015 7:22 am

@Prometeusz

Dzięki za wyjaśnienia. Faktycznie pomyliłam pojęcia.
Ostatnio zmieniony czw kwie 16, 2015 5:08 pm przez Cenote, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Wiara

Post autor: Prometeusz » czw kwie 16, 2015 9:02 am

marcel pisze:Prometeusz wyjasnil zagadnienie szerzej i lepiej.
Rozpisal na czesci elementarne.
Założyłeś bardzo dobry temat, nie chciałem, by się zmarnował. :wink: Percepcja nas czasem myli, z początku przeczytałem Twoje słowa "wyjaśnij to zagadnienie szerzej i lepiej". To się podrapałem po głowie. :russian: Przeczytałem drugi raz i poczułem ulgę, że nie muszę już rozszerzać. :D
Cenote pisze:Dzięki za wyjaśnienia. Faktycznie pomyliłam pojęcia.
Nie ma sprawy. :giverose:
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.


ODPOWIEDZ