Koncentracja

Moderatorzy: admin, marcelus, filip

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Koncentracja

Post autor: marcel » czw mar 19, 2015 12:08 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 8:59 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Koncentracja

Post autor: Dylla » czw mar 19, 2015 12:26 pm

marcel pisze: W miarę wprowadzania nauki koncentracji powinno się unikać banalnych rozmów. Wypowiadania komunałów. Powinniśmy unikać złego towarzystwa czyli tzw. "żywych trupów" - ludzi których dusza jest martwa chociaż ciało żywe, ludzi których rozmowy są banalne, plotą a nie mówią, którzy wypowiadają wyświechtane frazesy, zamiast przemyślanych słów. Jeżeli nie można uniknąć ich towarzystwa należy mówić do nich po ludzku, otwarcie i z empatią. Może się obudzą.
W wersji "koncentratu" wszystko dla mnie jest w pewnym sensie banałem i komunałem. Słucham jak inni plotą, jak ja plotę, i jest to takie zakręcone, jakieś takie śmieszne - jak komedia w teatrze. A rozmowy przypominają mi wtedy audycję z cyklu "dzieci wiedzą lepiej". Te "poważne&naukowe" również. :wink:

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Koncentracja

Post autor: Prometeusz » czw mar 19, 2015 7:56 pm

Dylla pisze:
marcel pisze: W miarę wprowadzania nauki koncentracji powinno się unikać banalnych rozmów. Wypowiadania komunałów. Powinniśmy unikać złego towarzystwa czyli tzw. "żywych trupów" - ludzi których dusza jest martwa chociaż ciało żywe, ludzi których rozmowy są banalne, plotą a nie mówią, którzy wypowiadają wyświechtane frazesy, zamiast przemyślanych słów. Jeżeli nie można uniknąć ich towarzystwa należy mówić do nich po ludzku, otwarcie i z empatią. Może się obudzą.
W wersji "koncentratu" wszystko dla mnie jest w pewnym sensie banałem i komunałem. Słucham jak inni plotą, jak ja plotę, i jest to takie zakręcone, jakieś takie śmieszne - jak komedia w teatrze. A rozmowy przypominają mi wtedy audycję z cyklu "dzieci wiedzą lepiej". Te "poważne&naukowe" również. :wink:
albo operą mydlaną :D

A mi się przypomniał pewien cytat:

Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania niż głupi z mądrej odpowiedzi.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Koncentracja

Post autor: marcel » czw mar 19, 2015 9:22 pm

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 8:59 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Koncentracja

Post autor: Dylla » pt mar 20, 2015 12:15 am

marcel pisze:
Dylla pisze:
marcel pisze: W miarę wprowadzania nauki koncentracji powinno się unikać banalnych rozmów. Wypowiadania komunałów. Powinniśmy unikać złego towarzystwa czyli tzw. "żywych trupów" - ludzi których dusza jest martwa chociaż ciało żywe, ludzi których rozmowy są banalne, plotą a nie mówią, którzy wypowiadają wyświechtane frazesy, zamiast przemyślanych słów. Jeżeli nie można uniknąć ich towarzystwa należy mówić do nich po ludzku, otwarcie i z empatią. Może się obudzą.
W wersji "koncentratu" wszystko dla mnie jest w pewnym sensie banałem i komunałem. Słucham jak inni plotą, jak ja plotę, i jest to takie zakręcone, jakieś takie śmieszne - jak komedia w teatrze. A rozmowy przypominają mi wtedy audycję z cyklu "dzieci wiedzą lepiej". Te "poważne&naukowe" również. :wink:
"Dzieci wiedzą lepiej" - są bardziej naturalne, a "poważne i prawie naukowe" tym śmieszniejsze im bardziej poważnie i bardziej prawie naukowe :)
Mnie śmieszy (śmieszy to nie jest najwłaściwsze słowo, ale nie wiem, jak to lepiej nazwać) właściwie to, że nie umiem z tego/poza to wyjść. Może spotkam kogoś kto umie, przemówi do mnie po ludzku, otwarcie i z empatią, to się wtedy nauczę. :wink:

Miałam chodzić spać po dobranocce, a tu proszę, już sporo po północy, a ja oglądam Star Treki kręcone w latach 1966-69. :-(

Prometeusz pisze:Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania niż głupi z mądrej odpowiedzi.
Fajne. :)
Chciałabym jeszcze umieć się orientować, którą z tych dwóch osób jestem ja. :P

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Koncentracja

Post autor: Prometeusz » pt mar 20, 2015 1:23 am

Dylla pisze:Miałam chodzić spać po dobranocce, a tu proszę, już sporo po północy, a ja oglądam Star Treki kręcone w latach 1966-69. :-(
Epicko :D
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Koncentracja

Post autor: marcel » pt mar 20, 2015 6:18 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:00 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
purple_elephant
Posty: 237
Rejestracja: wt lis 05, 2013 8:13 am
Re: Koncentracja

Post autor: purple_elephant » sob mar 21, 2015 4:39 pm

A moze lepiej przestac gadac? Przestac gadac do siebie, zatrzymac wewnetrzny dialog. :) Czy ktos z was sprobowal tego kiedys? Niektorzy nazywaja to zatrzymaniem swiata. :)

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Koncentracja

Post autor: Prometeusz » pt mar 27, 2015 2:27 am

Znam taką zasadę jeśli chodzi o percepcje muzyki.

Jeśli robimy skomplikowaną czynność, to rozpraszanie się jest niewskazane, ale cicha, rytmiczna, prosta muzyka w tle może stworzyć dobry klimat do takich zadań. Taką muzyką może być disco, pop itd.

Jeśli mamy do wykonania jakieś banalne, proste, powtarzalne czynności, które nie zabierają zbytnio naszej uwagi, to lepiej i szybciej je wykonamy jak puścimy sobie jakąś bardziej skomplikowaną muzykę, jak np. muzyke poważną/klasyczną itp. wtedy nasz umysł nie zostanie wyjałowiony z bodźców.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.


ODPOWIEDZ