Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Moderatorzy: admin, marcelus, filip

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » pt sty 10, 2014 3:22 pm

Zakładam ten temat jako ciekawostkę edukacyjną. Myślę, że warto dowiedzieć się czegoś o własnym funkcjonowaniu, za nim wyruszymy w tą fascynującą podróż zwaną Transerfigiem. Może ta wiedza pomoże, niektórym pogłębić skuteczność TR lub nie dać się złapać na pewną zgubną jego interpretacje. Wszystko zależy od was i tego ile świadomości sobie dacie :)

W temacie chcę przedstawić serie filmów objaśniających parę mechanizmów na bazie których funkcjonuje nasz umysł jednak na początek proponuje film z nieco dobitniejszymi i spektakularnymi przykładami, aby poruszył naszą wyobraźnie do działania. Mowa w nim o Hipnozie. Więcej nie mówię, aby nie zdradzać filmu, liczę na to, że wnioski nie będzie trudno wyciągnąć i że sami zechcecie się nimi podzielić w tym temacie.

Magia umysłu. Hipnoza
http://video.anyfiles.pl/Magia+umys%C5% ... ideo/86874

Właściwa seria nazywa się "Pułapki Umysłu" i na kolejnych przykładach pokazuje meandry naszej świadomości i podświadomości. Filmy mniej więcej obrazują część obecnej wiedzy naukowej. Kolejność oglądania dowolna, więc można zacząć o najbardziej interesujących nas spraw, ale w każdym odcinku można znaleźć coś odkrywczego, więc warto obejrzeć wszystkie.

Walka Płci. (o różnicach umysłowych między kobietami od mężczyznami)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/82302

Fokus pokus. (o koncentracji)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/90121

Reakcja na ruch.
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/81399

Siła perswazji. (o iluzjach)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/80344

Już czas. (o percepcji czasu)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/80340

Kłamca,kłamca. (o kłamstwach i oddzielaniu prawdy od fikcji)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/84125

Zobaczyć znaczy uwierzyć. (kolejna dawka iluzji)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/84128

Iluzje optyczne.

http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/84123

Czego nie wiecie.
(test naszego poziomu wiedzy o świecie)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/83549

Ty decydujesz. (o tym w jaki sposób podejmujemy decyzje)
http://video.anyfiles.pl/Pu%C5%82apki+u ... ideo/82769

Dzielcie się tutaj swoimi odkryciami i spostrzeżeniami. Jeśli znajdziecie filmy o podobnej tematyce, możecie je tutaj wkleić.

Pozdrawiam
Prometeusz
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » pt mar 28, 2014 5:15 pm

Dołączam kolejny film. Myślę, że każdy zainteresowany tematem go zna, ale warto go wpisać na listę. Jest tu o sposobach zniewolenia umysłu przez religie i ruchy new age.

Zniewolone umysły.
https://www.youtube.com/watch?v=iTnzgff42BY

A tutaj coś podobnego ale lżejszego kalibru. Trochę nawet humorystyczne. W tym filmie pokazany jest mechanizm, który sprawia dlaczego ludzie podążają za "przywódcami duchowymi" i o tym, że każdą bzdurę można takim ludziom wcisnąć (choć czasami ta bzdura działa :D )

Kumare. Guru dla każdego.
http://zalukaj.tv/zalukaj-film/19720/ku ... 2011_.html
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Dylla » sob mar 29, 2014 12:46 am

No dobra, ale jak ten "Kumare" był kręcony? Chyba guru nie chodził wszędzie z kamerzystą?

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » sob mar 29, 2014 12:56 am

Nie wiem jak był kręcony, lecz skoro możemy go oglądać to znaczy, że chyba chodził z operatorem. Zresztą w którymś momencie filmu, on sam mówi do dziadka czy babci, że jest reżyserem i wskazał w tym monecie na operatora. :)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Dylla » sob mar 29, 2014 1:03 am

No tak, ale co z tymi spotkaniami bardziej intymnymi? Jak był u faceta, któremu rysował na czole kutasa, albo u tej kobiety, która nurkowała, to też z ekipą? Albo te rozmowy przy basenie lub w ogóle na osobności. Mnie to się bardziej skojarzyło z aktorami, którzy grają wg. scenariusza. Nie zmienia to jednak faktu, że film mi się podobał. I nawet mi trochę przypominał mój modernistyczny romantyzm. ;)

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » sob mar 29, 2014 1:12 am

Nie mam pojęcia czy to było nagrywane live czy wyreżyserowane. Jeśli to drugie, to gra aktorów była bardzo przekonująca. :-o

W zasadzie podejrzewam, że osoba która nie zna tych sekciarskich mechanizmów i tricków psychologicznych to połowę rzeczy nie zauważy. Pomyślą raczej "to byli jacyś idioci, ja bym tak nie zrobił", ale dla mnie tyło tam naprawdę wiele smaczków. Takie manipulacje ciężko wykryć nawet jak się ogląda o tym film. W zasadzie chodzi o to jaką relacje się wytworzy, potem Guru mógł właściwie mówić co chce - osoby tego w ogóle nie analizowały.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » śr lis 26, 2014 10:14 am

https://www.youtube.com/watch?v=2Lf0GGu63kw Taki trochę wyrwany z szerszego monologu fragment, ale obrazowo pokazuje jak można myśleć o świadomości - jak to wszystko działa. :)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » czw lut 05, 2015 5:04 pm

@Dylla Tu jest wywiad z twórcą Kumare. Wszystkie postacie grające w filmie były autentyczne, a obecność kamery została uzasadniona.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » śr kwie 01, 2015 2:27 am

Jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy to synchroniczność u mnie działa bezbłędnie. :D

Szukając czegoś innego znalazłem MEGA wykład - YouTube. Dosłownie kapcie spadają.

Nie dość, że po polsku to mężczyzna nie nudzi, gada klarownie, tak - są przykłady, m.in. tzw. eksperymenty myślowe. I dał super perspektywę w kontinuum antropo-neuro-praktycznym.
Jest wymienionych kilka mechanizmów, które mogą stanowić konkretne wyjaśnienie, dla pytania o warianty skierowanego do mnie przez @Cenote. Pod koniec jest podstawa do rozkminiania dlaczego wahadła działają jak działają i skąd się biorą nasze myśli, a przynajmniej część. Ostatnio te tematy też przewinęły się przez forum. Więcej linków do TR dałoby się znaleźć, ale to może po obejrzeniu jeśli ktoś się zdecyduje na wspólną analizę. :)

:-D
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: marcel » śr kwie 01, 2015 8:48 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:45 pm przez marcel, łącznie zmieniany 2 razy.
.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » śr kwie 01, 2015 9:43 am

Oglądalem ostatnio wykład Davida i podawał te przykłady. W innym wykłacie mówił o synestezji. :) Ja tego jestem świadomy od dawna i nie mogę przechodzić obojętnie. Tak sobie myślę, że ludzie łapią się na bzdurne wytłumaczenia dotyczące fizyki kwantowej, które są oderwane od rzeczywistości, a całkowicie ignorują fakt istnienia rzeczywistości cybernetycznej, która zbudowana jest z tricków umysłu, a która w zasadzie jest tą z którą faktycznie mamy kontakt, która jest nam najbliższa pod kątem doznań i doświadczeń.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: marcel » śr kwie 01, 2015 9:50 am

.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2015 9:45 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Cenote » śr kwie 01, 2015 6:20 pm

.
Ostatnio zmieniony śr kwie 01, 2015 7:12 pm przez Cenote, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Cenote » śr kwie 01, 2015 6:35 pm

.
Przepraszam za te kropki, ale znowu wystąpił jakiś problem tech.
Ostatnio zmieniony śr kwie 01, 2015 7:14 pm przez Cenote, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Cenote » śr kwie 01, 2015 6:38 pm

Prometeusz pisze:... Jest wymienionych kilka mechanizmów, które mogą stanowić konkretne wyjaśnienie, dla pytania o warianty skierowanego do mnie przez @Cenote.
Jestem kompletnie zielona w tematach neuro-bio-coś tam i pewnie czegoś nie ogarnęłam :) i nie wezmę udziału w analizie, ale zacytuję fragment:

Nasza rzeczywistość jest tym, co nasz mózg myśli, że się zdarzy za 0,5 sekundy na postawie tego co wie, że się zdarzyło 0,5 sekundy temu. I to jest nasza rzeczywistość. Nasza rzeczywistość jest średnio opóźniona o 0,5 sekundy w stosunku do tego, co się stało. To chyba nie wyjaśnia wyparowania samochodu :D
Wyjąwszy trochę z kontekstu zdanie Mózg na podstawie tego co wie, symuluje to co się stanie i zastąpiwszy słowo symuluje innym, mamy magię.:razz:
A skoro "wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu racjonalni, a w pewnym nie", to ja wybieram przewagę tego drugiego :fiminist:
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » śr kwie 01, 2015 7:52 pm

To chyba nie wyjaśnia wyparowania samochodu
Właśnie to wyjaśnia [samochód powstały najpierw w symulacji (halucynacji), a później nastąpiła weryfikacja jego braku (jeden ze scenariuszy)], ale tak jak mówiłem wcześniej, nie w całości (do tego dochodzą inne mechanizmy). Głębsza analiza przypadku to raczej zajęcie na seminarium naukowe niż na forum "o magi", "smokach i lochach". ;) Więc możemy sobie odpuścić. Załączam jednak krótkie wyjaśnienie pewnych faktów naukowych, dla ciekawych tematu.

Działanie wzroku polega na tym, że nie wykorzystujemy wszystkich bodźców jakie docierają do nasze wzroku, jedynie mały ułamek tego, przefiltrowany i dopasowany do oczekiwań. Końcowy efekt, to co się pojawia w naszym fenomenologicznym doświadczeniu to w większości są dane pochodzące z pamięci z wkodowanych w dzieciństwie bodźców i schematów. Mózg najpierw zanim coś zobaczy to tworzy model (wiele modeli) nie tego co widzi, tylko tego co może się spodziewać, a do świadomości dochodzi ten model który jest najbardziej uprawdopodobniony. Omamy, halucynacje, urojenia. Takie rzeczy zdarzają się wszystkim ludziom, właśnie dlatego, że ludzie w większości są irracjonalni. W przyrodzie - środowisku naturalnym - dajmy na to, lepiej się pomylić, że się widziało tygrysa, niż poczekać i sprawdzić, aż będzie za późno. To racjonalność zbudowała samochód, nie wyskoczył on nagle z przestrzeni wariantów. :) Wszystko co znajduje się po tej stronie zwierciadła działa według stałych praw. Jak można nie zauważyć wyjeżdżającego samochodu? Tak samo jak żonglującego klauna na rowerku jednokołowym w jednym z filmów przedstawionym w tym temacie. Albo całej klasy studentów pod wpływem sugestii.

Dobrze, by na forum był element wyboru. By ktoś nie ganiał kolejnych kilka lat zębowych wróżek, tylko dlatego, że nikt nie wskazał innego wytłumaczenia. Nikogo natomiast nie zamierzam przekonywać, nie miałoby to zresztą sensu. :) Kto chce to skorzysta, ewentualnie zgłębi temat na własną rękę.

Synchroniczność to odrębny temat. Równoległy, ale odrębny. Więc lepiej jak nie będziemy mieszać jej do tego tematu. Chociaż o niej też przydałby się temat.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Cenote » śr kwie 01, 2015 9:15 pm

Prometeusz pisze:Dobrze, by na forum był element wyboru. By ktoś nie ganiał kolejnych kilka lat zębowych wróżek, tylko dlatego, że nikt nie wskazał innego wytłumaczenia.
i czarownic ... i żeby nie było różnych wycieczek i późniejszych gierek również poza.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 05, 2015 2:09 pm przez Cenote, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Prometeusz » czw kwie 02, 2015 12:04 am

Tak i krasnoludkami i św. Mikołajem. ;)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Cenote
Posty: 143
Rejestracja: śr gru 03, 2014 7:50 am
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: Cenote » czw kwie 02, 2015 5:51 pm

:-(
Jeżeli postanowisz postrzegać pozornie negatywną zmianę w scenariuszu jak pozytywną, to wszystko takim właśnie się okaże. …
Każde zdarzenie witasz jako pozytywne i tym samym zawsze trafiasz na korzystne odgałęzienie ...

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Czego nie wiemy o własnym Umyśle?

Post autor: marcel » pt kwie 03, 2015 10:30 pm

.
Ostatnio zmieniony czw cze 09, 2016 9:31 pm przez marcel, łącznie zmieniany 2 razy.
.


ODPOWIEDZ