Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Moderatorzy: admin, marcelus, filip

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Prometeusz » śr lip 03, 2013 10:47 pm

Hej!

Jeśli macie jakieś materiały na ten temat lub coś godnego polecania to zapraszam do dzielenia się odkryciami. : ]

Pozdrawiam
Prometeusz
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:00 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Lex » czw lip 04, 2013 9:57 pm

Chyba nie można powiedzieć, że jestem minimalistą :P ale również temat mnie interesuje i staram się ograniczać stan posiadania, bo to faktycznie uwalnia :) (fajnie, że założyłeś taki temat). Ale też bez przesady żeby z kolei nie zagubić się w pozbywaniu się rzeczy...
Ja czytam tylko www.prostyblog.com (o minimalizmie polecam zwłaszcza początkowe notki), pisze dość rozsądnie i jakoś tak przyjemnie :) bo np. ostatnio trafiłem na bloga innego minimalisty to odrzuciła mnie m.in. notka o samochodzie - jaki to jest niepotrzebny i że lepiej nie mieć ;) a to już dla mnie zbyt jednostronne spojrzenie (pewnie, że lepiej nie mieć ale trudno nie mieć jak się naprawdę potrzebuje).
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)

Awatar użytkownika
MLescape
Posty: 66
Rejestracja: wt mar 15, 2011 12:51 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: MLescape » pt lip 05, 2013 7:42 pm

Mogę powiedzieć, że jestem minimalistką.Na początku "z musu" bo zostałam okradziona ze wszystkiego co miałam cennego w domu (biżuteria, sprzęty elektroniczne, dobre ciuchy , nawet rakiety tenisowe, czy snowboard..). Potem się szybko z tym pogodziłam i nawet zrobiłam dokumentną czystkę w szafie, w kuchni- porozdawałam kupę rzeczy. Teraz kupuję to, co rzeczywiście jest mi niezbędne.Sama się dziwię, że tak niewiele mi potrzeba.Też czytałam strony minimalistów, nie jestem tak radykalna, żeby mieć 50 przedmiotów, ale pasuje mi sama idea, żeby nie przywiązywać się do przedmiotów i nie "obrastać "nimi.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Teraz już wiem.

Post autor: Prometeusz » sob lip 13, 2013 12:33 am

@MLscape - no to grubo... :)

@Lex dzięki za spostrzeżenia,
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:02 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Adramelech
Posty: 415
Rejestracja: śr paź 17, 2012 8:39 am
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Adramelech » sob lip 13, 2013 10:20 am

No tak, a w przypadku Lexa "minimum" będzie posiadanie samochodu, czy mu się to podoba, czy nie.

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Lex » sob lip 13, 2013 5:58 pm

Cóż, nieposiadanie samochodu kosztowałoby mnie chyba więcej niż posiadanie (nie mówiąc już o stracie czasu).
Natomiast do minimalizmu w ogóle to jeszcze sporo mi brakuje :P Np. największy chyba mam problem z kolekcjami... Właściwie nie uzupełniam już za specjalnie żadnej kolekcji ale ciężko mi się pozbyć tych, które mam ;)
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: zamek » pt sie 16, 2013 5:02 pm

Wg mnie minimalizm jest dziwaczny. :crazy:

Żyjemy w XXI wieku i mamy tyle fajnych gadżetów ułatwiających życie. Ważne żeby nie dać się im zdominować. Do mnie rzeczy przychodzą o odchodzą. Jak kupuje coś fajnego to zaraz się z tym żegnam, wtedy służy mi to długo. Szanuję to co mam ale nie przywiązuję do tego wagi. Jak dziecko poplami obrus, albo coś potłucze to mówię żegnaj i idę dalej. :razz:

Gdybym żyła w Tybecie to miałabym 1 szatę i chodziła po prośbie i dostawała garść ryżu. Mieszkam w mieście więc korzystam ile się da. Nie będę się pozbawiała przyjemności w tym życiu, bo po co, skoro nie ogranicza mnie to co mam. :coll1:
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Lex » pt sie 16, 2013 5:36 pm

@zamek
No to nie rozumiesz idei minimalizmu :) (ale może on jest przez media też jakoś dziwnie przedstawiany). Chodzi o to żeby nie przytłaczał nas nadmiar - to jest paskudne. Jak masz coś czego nie używasz, ale zamiast sprzedać/oddać/wyrzucić, Ty to odkładasz, bo może "się przyda" albo masz 10 par spodni a chodzisz i tak tylko w dwóch czy trzech, a w pozostałych nigdy. Albo masz wazonik, który tylko stoi i zbiera kurz, a nawet Ci się nie podoba, to po co to trzymać? Zbędne rzeczy zabierają czas (musisz z nich ścierać kurz, albo przestawiać przy sprzątaniu albo nawet z kupki na kupkę w szafie jak szukasz czegoś innego). Żeby tego wszystkiego nie było - o to chodzi w minimalizmie :) Żeby się wygodnie i przyjemnie żyło. Masz tylko to co naprawdę Ci się podoba, to co naprawdę chcesz mieć. Ale również niczego Ci nie brakuje.
Ja się też nie ograniczam, jak mi się podoba segregator, to go kupuję - a stary oddaję, bo mnie nie potrzebne dwa, a z drugiej strony chcę mieć ten najładniejszy :)
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Prometeusz » pt sie 16, 2013 5:41 pm

Minimalizm nie jest ascezą :wink:
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:02 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: zamek » pt sie 16, 2013 8:16 pm

Sorry, ale 50 rzeczy to za mało 8-)
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Transformator2012
Posty: 621
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:47 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Transformator2012 » pt sie 16, 2013 8:30 pm

Niestety największym problemem we współczesnym świecie jest materializm. Ten okropny akcent na dobra materialne z jednej strony a odwrócenie się od duchowości i tego co trwa wiecznie - egzystencji niefizycznej.

W jednej z książek (tu na Forum zaproponowanej) wyczytałem:

...materializm staje się jednym z największych zagrożeń dla waszego obecnego życia i waszych przyszłych egzystencji w ciałach fizycznych.

oraz:

Technologia powinna pomagać w rozwoju duchowym, a nie coraz bardziej więzić ludzi w świecie materialistycznym, jak to się obecnie dzieje na waszej planecie.

ponieważ:

... najważniejszym obowiązkiem człowieka, bez względu na jakiej mieszka planecie, jest jego rozwój duchowy.

I pod tym podpisuję się obiema rękoma! :)
WOLNOŚĆ WE WSZYSTKIM, TERAZ!
Obrazek

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: zamek » pt sie 16, 2013 9:07 pm

Transformator2012 pisze:... najważniejszym obowiązkiem człowieka, bez względu na jakiej mieszka planecie, jest jego rozwój duchowy.
Dlaczego obowiązkiem???
Ci co wkroczyli na jakąkolwiek drogę duchowa jakby przeczuwają, że nasza rzeczywistość to tylko sen i chcą się obudzić. Większość ludzi jest zadowolonych z życia i śmieją się z ezoteryki. Zresztą nazwa ta została wymyślona przez wahadła, żeby ośmieszyć poszukiwania garstki ludzi. :shock:
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Transformator2012
Posty: 621
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:47 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Transformator2012 » pt sie 16, 2013 9:16 pm

zamek pisze:Dlaczego obowiązkiem???
Bo spełniając ten obowiązek naprawdę rozwinie się do Istoty którą jest naprawdę - inaczej śpi nieświadomym snem wykorzystywany przez wahadła. :!:
WOLNOŚĆ WE WSZYSTKIM, TERAZ!
Obrazek

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: zamek » pt sie 16, 2013 9:20 pm

Większość ludzi nie wie, że ma taki obowiązek. Żyje w nieświadomości i umiera w nieświadomości.
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Transformator2012
Posty: 621
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:47 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Transformator2012 » pt sie 16, 2013 9:52 pm

zamek pisze:Większość ludzi nie wie, że ma taki obowiązek. Żyje w nieświadomości i umiera w nieświadomości.
Nie do końca, możliwe że któreś z kolejnych żyć w cyklu reinkarnacyjnym będzie właśnie tym przełomowym który sprawi, że człowiek zacznie żyć świadomie. :)
WOLNOŚĆ WE WSZYSTKIM, TERAZ!
Obrazek

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Prometeusz » pt sie 16, 2013 9:57 pm

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:04 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: zamek » sob sie 17, 2013 8:20 am

Prometeusz pisze:Moja Kochana Matka stawała na rzęsach aby materialnie niczego mi nie brakowało, a na koniec zabrakło mi jej obecności w moim życiu, bo była zajęta załatwianie tysiąca spraw tylko nie rozmową i wspólnym spędzaniem czasu ze mną. Ja w swoim życiu nie chcę czegoś takiego. Na pierwszym miejscu są ludzie, a potem dopiero wszystkie inne rzeczy.
Ale to nie jest minimalizm. To raczej niewłaściwa hierarchia wartości. Jeżeli dziecko o coś mnie pyta to wszystko odkładam i zajmuję się nim. Moja siostra jest tak pochłonięta swoimi myślami, że nie słyszy co do niej mówią dzieci. Kiedyś mi się do tego przyznała i było jej wstyd. Słuchajmy swoich dzieci, tak szybko dorastają. :giverose:

Nie za bardzo się wgłębiałam w idee minimalizmu, ale to chyba dla ludzi samotnych, bezdzietnych, w wynajętym mieszkaniu. Jak masz rodzinę i znajomych to musisz mieć na czym jeść i zrobić przyjęcie.
Zauważyłam, że moja dusza musi mieć określoną ilość rzeczy, bo gdy coś wyrzucam, czy oddaję to pojawiają się nowe w to miejsce.
W końcu realizujemy się w świecie materialnym, więc nauczmy się z tego dobrze korzystać. Najłatwiejsza jest realizacja marzeń materialnych właśnie. :wink:
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Transformator2012
Posty: 621
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:47 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Transformator2012 » sob sie 17, 2013 8:29 am

zamek pisze:W końcu realizujemy się w świecie materialnym, więc nauczmy się z tego dobrze korzystać. Najłatwiejsza jest realizacja marzeń materialnych właśnie. :wink:
Jest takie trafne przysłowie: "co za dużo to i świnia nie zje" - owszem, żyjemy w świecie materialnym, ale nie przesadzajmy z tym materializmem bo i tak naprawdę ten świat nie jest naszym celem ale jedynie przystankiem na drodze do o wiele bardziej wszpanialszych przeżyć. :)
WOLNOŚĆ WE WSZYSTKIM, TERAZ!
Obrazek

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Prometeusz » sob sie 17, 2013 11:11 am

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:04 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Czy są na forum jacyś "Minimaliści" ?

Post autor: Lex » wt sie 20, 2013 1:52 pm

zamek pisze:Sorry, ale 50 rzeczy to za mało 8-)
yyy?? A ktoś powiedział że trzeba mieć 50 rzeczy czy 100 rzeczy? czy 150 czy jeszcze jakąś konkretną liczbę? NIE. Masz tyle rzeczy ile Ci potrzeba - ni mniej ni więcej.
Poza tym policzyć rzeczy to wcale nie jest tak łatwo.
zamek pisze: Większość ludzi jest zadowolonych z życia i śmieją się z ezoteryki.
Większość ludzi ma przed sobą raczej jeszcze kilka wcieleń w tym świecie ;)
zamek pisze:Nie za bardzo się wgłębiałam w idee minimalizmu, ale to chyba dla ludzi samotnych, bezdzietnych, w wynajętym mieszkaniu. Jak masz rodzinę i znajomych to musisz mieć na czym jeść i zrobić przyjęcie.
Leo Babauta (chyba najbardziej znany minimalista i to z tych "ortodoksyjnych" co to mają właśnie nie więcej jak 100 rzeczy ;) ) ma żonę i szóstkę dzieci :)
Jeśli Cię nie interesuje specjalnie minimalizm, to ok, ale rzeczywiście się nie wgłębiłaś ;) Ale Prometeusz dobrze już wyjaśnił - może jesteś minimalistką a nawet o tym nie wiesz ;)

Ja w sumie też przyziemny jestem - przede wszystkim podobają mi się minimalistyczne wnętrza i dążę do tego by tak było w moim domu :)
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)


ODPOWIEDZ