Vitaliy Gibert - młody ekstrasens z Rosji i jego książka

Bitwa ekstrasensów – niezwykłe widowisko rosyjskiej telewizji

Książka „Modelowanie przyszłości” Vitaliya Giberta, zwycięzcy jednej z edycji teleturnieju, już wkrótce po polsku

Vitaliy Gibert - młody ekstrasens z Rosji

Chyba każdy choć raz w życiu miał ochotę, żeby bez namysłu zwrócić się do pierwszej lepszej wróżki z obdartą talią kart Tarota w ręku, jednak wewnętrzny głos podpowiada nam, że bez wątpienia zostaniemy oszukani. A gdyby zaproponowano Państwu, by zobaczyć w telewizji program udowadniający, do czego zdolni są ludzie posiadający moce nadprzyrodzone? Dla sceptyków, którzy nie wierzą w ten fenomen, stworzono projekt „Bitwa jasnowidzów” – program w rosyjskiej telewizji TNT. W jego ramach ludzie, którzy określają się jako obdarzeni nadprzyrodzoną mocą, próbują przekonać wielomilionowe audytorium telewizyjne, że rzeczywiście są jasnowidzami. Pierwszy odcinek został wyemitowany 25 lutego 2007 roku, a na początku 2013 roku zakończył się już 13 sezon tego niezwykle popularnego w Rosji show.

Uczestników programu wybierano podczas specjalnych castingów. Pretendenci musieli przejść kilka testów. Podczas pierwszej próby trzeba było zgadnąć, co znajduje się w skrzynce lub za zasłoną. Za nią okazać się mógł manekin i wtedy kandydaci opowiadali o jego pełnym strasznych cierpień życiu. Czasami ukrytym obiektem był żywy człowiek, o którym fałszywi wróżbici mówili, że jest to manekin. Tym sposobem z programu eliminowano oszustów. W drugiej turze wróżbici powinni byli znaleźć osobę schowaną w bagażniku jednego z trzydziestu samochodów. W wyniku castingu uczestnikami bitwy zostawało od 8 do 10 jasnowidzów (w ostatnim trzynastym sezonie programu liczba uczestników również wynosiła trzynastu).

Dlaczego program nazwano bitwą? Dlatego, że zdolność wróżbitów do czynienia cudów i robienia rzeczy niemożliwych mieli sprawdzać uczestnicy programu oraz widzowie, którzy zwracają się do nich o pomoc w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Na przykład kiedy trzeba było znaleźć zaginioną osobę, przedmiot lub ustalić, czym naprawdę zajmuje się dana osoba, Jasnowidzący musieli zgadnąć między innymi, kto używał narkotyków, kto miał wypadek samochodowy, który z uczestników programu siedział w więzieniu albo który z nich ma tatuaż. Najtrudniejszym zadaniem dla występujących jasnowidzów są tragiczne historie widzów, którzy zwrócili się o pomoc do programu. Uczestnicy musieli przedstawić szczegóły śmierci lub zaginięcia ich bliskich.

Przykładem takiego zadania było pytanie widza, którego trzech najlepszych przyjaciół w ciągu roku zginęło w wypadkach samochodowych. Obawiał się on, że spotka go taki los. Najpierw jasnowidzom pokazano jedynie zdjęcia zmarłych przyjaciół widza. Wszyscy wróżbici nie tylko ustalili, które osoby przedstawione na zdjęciach nie żyją, lecz również opowiedzieli o szczegółach sprawy, których widz postanowił nie ujawniać. Niedługo przed rozpoczęciem niewyjaśnionej czarnej serii tragicznych wypadków wszyscy czterej znajomi dokonali aktu wandalizmu na cmentarzu. Co więc się stało? Czy wypadki były spowodowane zemstą zza grobu?

Co tydzień z bitwy był wykluczany jeden uczestnik. Po dyskusji jurorzy wkładali kartę z nazwiskiem najgorszego i najlepszego jasnowidza do czarnej lub białej koperty. Pod koniec zostało trzech najlepszych. Telewidzowie w drodze otwartego głosowania wybierali najlepszego „mistrza nauk ezoterycznych”, zwycięzcę Bitwy jasnowidzów.

Vitaliy Gibert, zwycięzca jedenastego sezonu programu uważa, że show jest świetną możliwością wypróbowania swoich sił. Przytaczam jego słowa: „Po zwycięstwie moje życie poważnie się zmieniło. Zacząłem dużo podróżować po świecie, zwiedziłem Tybet. Obecnie nie prowadzę prywatnej działalności. Odwrotnie, uczę ludzi, że wszystko jest w ich rękach i żeby rozwiązać problemy, nie trzeba zanosić pieniędzy do wróżbitów i jasnowidzów. Uczę ludzi modelowania przyszłości, odrzucenia lęków i stereotypów. Sami stwarzamy bariery na własnej drodze. Przyciągamy nie tych ludzi co trzeba i złe zdarzenia. Uważam, że żeby nakarmić głodnego, trzeba dać wędkę, a nie rybę. Niedawno ukazała się w druku moja książka „Modelowanie przyszłości”. Wierzę, że potrafi ona zmienić życie wielu ludzi na lepsze. Przecież my sami tworzymy rzeczywistość i modelujemy przyszłość.

Do czego są zdolni wróżbici, uczestniczący w programie „Bitwa jasnowidzów”, zadecyduje każdy widz z osobna. Program udowadnia, że ludzie obdarzeni niezwykłymi zdolnościami istnieją. Świat, w którym istnieją jasnowidze, jest o wiele ciekawszy i różnorodny, niż nam się wydaje.

Pierwsza książka Vitaliya Giberta „Modelowanie przyszłości” ukaże się w Polsce już 15 maja nakładem wydawnictwa Hartigrama.

 

źródło: Głos Rosji (http://polish.ruvr.ru/2013_02_04/Cuda-rosyjskich-jasnowidzow/)