Kto jest kto ?

Moderatorzy: admin, marcelus, filip

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Kto jest kto ?

Post autor: Prometeusz » ndz lis 06, 2016 5:24 pm

Maco, czy te terminy wywołują w Twoim doświadczeniu jakieś praktyczne problemy?
Czy po prostu chcesz dość do jakiegoś filozoficznego konsensusu z własnej ciekawości?

W dziewiątym tomie w karcie "samowystarczalność" jest o odpowiadaniu sobie samemu na pytania i podążaniu za intuicją. Postawiony jest jednak pewien warunek - Jest nim poznanie podstaw dziedziny którą się zajmujesz. Ja chciałbym zobaczyć jak sam dochodzisz do wniosków i zapoznać się z Twoimi kolejnymi refleksjami. :yes:

Jeśli chodzi o podstawy z ktorych pochodzą te terminy jest to dobry materiał do zaprezentowania i wyjaśnienia już na nowym portalu. :) Do czego może wrzucę swój grosik jeśli czas pozwoli. :)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
Skyelar
Posty: 58
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 6:12 pm
Re: Kto jest kto ?

Post autor: Skyelar » ndz lis 06, 2016 8:59 pm

Pit chyba to rozkminiał kiedyś w którymś temacie. Nie wiem czy da się to ubrać w sensowne definicje. Nie wiem, czy jest w ogóle sens. Co by to zmieniło?

Nie szukaj szelestu porannych gwiazd. Staraj się zwracać uwagę na dziwne przeczucia, zwane też intuicją. Uczucie, że coś wiesz, nawet, gdy nie ma logicznego sensu i nawet gdy Ci się to nie podoba :D Z czasem przyjdzie wprawa ;)
90%.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Kto jest kto ?

Post autor: Dylla » wt lis 08, 2016 7:38 pm

Maco pisze:No właśnie nie mam zawsze jasności czy te "dziwne przeczucia" pochodzą od duszy czy są wytworem umysłu perfidne. A może to Nadzorca coś wsakzuje....
A czy gdyby ktoś Ci podał definicje pojęć o które pytasz, to miałbyś wtedy pewność, co jest czego wytworem?

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Kto jest kto ?

Post autor: Dylla » śr lis 09, 2016 9:41 am

Maco pisze: Np. TR nie przyjmuje takim jak pisze VZ - mam swoje inne doświadczenia w niektórych sprawach. Ale sam pewnie nie doszedłbym do "uporządkowania" jak działa świat bez lektury TR.
Ja też mam inne doświadczenia w niektórych sprawach. Np. materializacja działa u mnie najszybciej (czasem jest to kilka godzin lub nawet kilka minut) wtedy, gdy nie mam zamiaru. Pomyślę sobie o czymś przez chwilę, bo mi przyszło do głowy, a nie dlatego, że tego (materializacji) chcę lub nie chcę, no i jest. Sama dla siebie nie używam też słownictwa transerfingowego, bo jest dla mnie nienaturalne, albo nawet niezbyt dobrze mi się kojarzy - np. Nadzorca, to taki pilnujący, coś jakby klawisz.

Nadzoraca i szeleszczące, poranne gwiazdy są dla mnie doświadczeniem, pewnego rodzaju odczuciem. podczas którego oczywiste jest dla mnie to, że nie ma żadnych z tych pojęć i definicji, że to tylko słowa, których potrzebuje umysł do porządkowania świata. Czasem sobie poczytam lektury, niekoniecznie w duchu TR, opisujące i definiujące takie pojęcia jak nadświadomość, podświadomość, dusza, energia serca, itp. Albo o tym, że niektórych z tych rzeczy w ogóle nie ma, są sztucznymi tworami wymyślonymi przez ludzi, bo i takie są teorie. Poczytam, przez chwilę o tym porozmyślam. A potem zostawiam temat bez wyciągania wniosków. Bo po pierwsze, i tak nie wiem, czy byłyby one słuszne. A po drugie, w moim przypadku, takie jednoznaczne definiowanie, tworzenie pojęć, wpływa niekorzystnie na praktykę czyniąc ją mniej skuteczną.

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Kto jest kto ?

Post autor: Prometeusz » czw lis 10, 2016 12:49 am

Dylla wróciła! :-D :kiss:

@Maco chyba nie wymyślono lepszej metafory niż tej ze słoniem, którego macamy będąc ślepi i każdy wymaca co innego i inaczej to nazwie. :-P Są też inne bardzo rozwijające metafory jak np. "jaskinia platona". Tutaj jest bezpośrednie przełożenie taksonomii Blooma. Uważny uczeń z czasem zacznie dostrzegać podobieństwa i różnice, co jest podstawą do syntezy, czyli zrekonstruowania tej sylwetki słonia, przynajmniej w sposób intuicyjny. Poprzedzać to jednak musi wiedza, rozumienie i zastosowanie. Powiem Ci, że w tej zabawie gdy dochodzimy do najwyższego stopnia nauki czyli oceny to zostajemy wyrzuceni, wyciągnięci z tego wszystkiego. Gra się kończy jest exit. To jest fajne ale do końca nie można tego zrozumieć bez dojścia do tego mementu. Z jednej strony to nic wielkiego (za dużo romantyzmu jest wokół tego), a zdrugiej strony jest takie jakby uczucie zadowolenia z "niewiedzy". To tak jak przejażdżka karuzelą. Czy coś w ten deseń. ;-)
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Dylla
Posty: 861
Rejestracja: wt maja 04, 2010 8:09 pm
Re: Kto jest kto ?

Post autor: Dylla » czw lis 10, 2016 4:01 pm

Prometeusz pisze:Dylla wróciła! :-D :kiss:
Wpadła z krótką wizytą. :wink:


@Maco, jeśli ktoś przeczytał trzy pierwsze tomy, to może sięgnąć po IX. Wg. mnie to byłoby nawet wskazane, bo ten IX-ty jest bardzo prosty i przejrzysty. Świetnie się nadaje jako podsumowanie dotychczasowej wiedzy, oraz jako przerywnik pomiędzy kolejnymi.


ODPOWIEDZ