Sztuka

Zespół redakcyjny Transerfingu chętnie udzieli informacji na pytania dotyczące zagadnień związanych z Transerfingiem

Moderatorzy: admin, filip

Awatar użytkownika
najna
Posty: 186
Rejestracja: pt gru 23, 2011 6:59 pm
Sztuka

Post autor: najna » sob gru 07, 2013 11:40 am

Wiadomo, że to czym się sami otaczamy, ma znaczenie w naszym życiu i na nas wpływa. Interesuje mnie wpływ sztuki na człowieka. Pamiętacie może (zakładam, że większość widziała film "sekret") przypadek reżysera, który miał na ścianie obrazy odwróconych od niego kobiet, które patrzyły na niego z wywyższeniem? Okazało się, że jest jeszcze gorzej, ponieważ sam namalował te obrazu. Reżyser był samotny i trudno mu było umówić się na randkę. Lecz potem miał zamiar romansu i namalował odpowiedni obraz i jego sytuacja się polepszyła. To tak w skrócie opowiedziałam dla tych co nie widzieli.

Ja nie zamierzam niczego malować, bo talentu mi brak :) Ale mam słabość do obrazów Williama Adolpha Bouguereau oraz całego stylu akademizmu. Na razie nie stać mnie na reprodukcję, ale mam zamiar sprawić sobie przyjemność zdjęciami drukowanymi na płótnie :) I tutaj zaczyna się moja błyskawiczna konsultacja, nawiązująca to historii reżysera. Chciałam sobie sprawić te 3 obrazy:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 886%29.jpg
http://uploads7.wikipaintings.org/image ... f-1901.jpg
http://files.myopera.com/Niddhogg/paint ... 201884.jpg

Jak myślicie? Czy otaczanie się takimi obrazami wpłynie negatywnie, tak jak zadufane wywyższające się kobiety z obrazów reżysera? Kobiety na tych obrazach wydają się raczej smutne, zadumana i jeden z nich ma tytuł "love takes off"... więc sama nie wiem. Piękne są te obrazy, ale nie chce skończyć jak reżyser. Czy takie obrazy utrwalą u mnie, że to co piękne, to niedostępne? A może tu nie chodzi o niedostępność? Może ktoś tu się zna na sztuce i mógłby coś więcej powiedzieć?
Jak ktoś sie nie zna, to równie chętnie wysłucham opinii :)
Jeżeli ktoś zna jakieś piękne obrazy ze stylu akademizmy, to również poproszę :)

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Sztuka

Post autor: Lex » sob gru 07, 2013 7:02 pm

Na sztuce się nie znam :)
Na tych obrazach nie widzę żadnych zadufanych w sobie kobiet, ta na tym trzecim jest trochę smutna, ale dwie pierwsze wyglądają mi raczej na zadowolone a same obrazy na pozytywne, zwłaszcza pierwszy :)
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Sztuka

Post autor: marcel » sob gru 07, 2013 7:52 pm

.
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2015 7:59 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
najna
Posty: 186
Rejestracja: pt gru 23, 2011 6:59 pm
Re: Sztuka

Post autor: najna » ndz gru 08, 2013 9:08 am

Lex pisze:Na sztuce się nie znam :)
Na tych obrazach nie widzę żadnych zadufanych w sobie kobiet, ta na tym trzecim jest trochę smutna, ale dwie pierwsze wyglądają mi raczej na zadowolone a same obrazy na pozytywne, zwłaszcza pierwszy :)
O coś takiego mi chodziło. Dziękuję za opinię :)
marcel pisze:Za dużo rozkminiasz.
no wiem, wiem... :)

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Sztuka

Post autor: Prometeusz » ndz gru 08, 2013 12:24 pm

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:51 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
najna
Posty: 186
Rejestracja: pt gru 23, 2011 6:59 pm
Re: Sztuka

Post autor: najna » ndz gru 08, 2013 2:14 pm

Prometeusz pisze:Czy sztuka na nas wpływa? Wg. tego co ostatnio się dowiedziałem i w sumie potwierdzają to moją obserwacje wynika, że sztuka sama w sobie nie wpływa na nas. Wpływ ma nasz stosunek do niej. Sztuka właśnie może stanowić kontekst na bazie którego tworzymy swoje myśli i emocje. To właśnie one (a nie sztuka) wpływają na całą resztę. Zatem malarz wypromieniował z siebie emocje, które następnie do niego wróciły w postaci związków z kobietami
Jeśli się tak w to wgłębić, to masz rację. Ale ponieważ nie chodziło mi o wywołanie dyskusji na temat sztuki ogółem, to pozwoliłam sobie to uprościć, aby dać wprowadzenie do tematu.
Obrazy estetycznie ładne. Lecz nie moje klimaty. Są dość sugestywne jeśli chodzi o emocje jakie wyrażają.
O właśnie, właśnie. Pobawisz się w krytyka sztuki i rozwiniesz te myśl?

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Sztuka

Post autor: Prometeusz » ndz gru 08, 2013 6:08 pm

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:52 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

marcel
Posty: 487
Rejestracja: pn lip 01, 2013 5:01 pm
Re: Sztuka

Post autor: marcel » ndz gru 08, 2013 6:41 pm

.
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2015 7:58 pm przez marcel, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Awatar użytkownika
purple_elephant
Posty: 237
Rejestracja: wt lis 05, 2013 8:13 am
Re: Sztuka

Post autor: purple_elephant » ndz gru 08, 2013 6:54 pm

To tam jest strumien?! :D

... a no faktycznie jest :wink:

Awatar użytkownika
najna
Posty: 186
Rejestracja: pt gru 23, 2011 6:59 pm
Re: Sztuka

Post autor: najna » ndz gru 08, 2013 7:48 pm

Prometeusz pisze: Jest to malarstwo naturalistyczne, więc nie pozostawia wiele miejsca na symbolikę i interpretacje. Widzimy na obrazie postać kobiety skupionej na modlitwie (tak mi się wydaje). Nagość, strumień (prawdopodobnie źródło), ustronne miejsce w lesie, skupienie mają wyrażać patos kobiecości, czyli jakiś ideał kobiety, wyrażającej swojej prośby poprzez swoją sensualność, której jest świadoma, choć też nie jako osamotniona w niej.

Nie wiem... mam kontynuować? :P
Tak, podoba mi się :) Lubię wiedzieć, co ludzie odczuwają, jakie emocje im towarzyszą. W tym samym obrazie można zobaczyć zupełnie coś innego :) Szczególnie, że ja mam problem, że czułam te obrazy emocjonalnie, ale w żaden sposób nie potrafiłam znaleźć słów by opisać co widzę i czuję. A uczucia były mieszane :)
marcel pisze:Ona się modli? :shock:
a ja myślałem że czeka aż jej włosy wyschną po kąpieli
Też tego nie wzięłam za modlitwę, ale w sumie też by pasowała. Ja tam widzę trochę zadumy o spokoju. Teraz mi się to skojarzyło z chwilą, jak po całym dni wchodzi się do wanny i przygląda się wodzie. Taki spokój i cisza dookoła. Myślę, że nagość przy tym uczuciu również ma znaczenie.

Tak czy siak zapraszam do interpretacji, bo jestem ich ciekawa :)

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Sztuka

Post autor: zamek » ndz gru 08, 2013 11:24 pm

najna pisze:Lubię wiedzieć, co ludzie odczuwają, jakie emocje im towarzyszą. W tym samym obrazie można zobaczyć zupełnie coś innego :)
Też tak mam :) Ciekawe jest to jak patrząc na te same obrazy widzimy co innego. A już różnica płci jest bardzo widoczna.

Obraz I Powrót wiosny - Kobieta jest naga, więc bezbronna, ale też niczego nie ukrywa. Kobieta śpi, ktoś ja zaczepia, próbuje "obudzić", ale ona tego nie chce. "Mówi" - dajcie mi spokój - to ten gest skrzyżowanie rąk na piersiach, zamykający serce.
Obraz II - Kobieta usiłuje zatrzymać miłość - amorka. Miłość jej ucieka, ale ona się tym nie martwi.
Obraz III - Skojarzyło mi się z Narcyzem. Kobieta przegląda się w wodzie jak w lustrze i co widzi? Siebie. Ona jest całym światem. Świat to lustro. Nie wygląda na wesołą, raczej jest zamyślona nad własnym losem, podoba się sobie. A wszystko płynie. Splecione ręce to nie modlitwa, a raczej symbol siły. Ona zastanawia się co robić dalej i zbiera siły. Jest sama.

To tak w skrócie. Na każdym jest bezbronna kobieta, nie jest szczęśliwa. Te obrazy są piękne, ale ja nie chciałabym przeżywać tego co ona. Ona jest taka samotna. :-(
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Sztuka

Post autor: Prometeusz » pn gru 09, 2013 9:05 am

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:53 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Sztuka

Post autor: zamek » pn gru 09, 2013 10:26 am

Do modlitwy każdy inaczej układa dłonie. :grin: Nie spotkałam jeszcze nikogo modlącego się w takiej pozie. Może masz jakiś problem religijny 8-)

Ludzie czasem splatają dłonie, żeby komuś nie przywalić. Bardzo się hamują :crazy: :shutup:

Ciekawe jest to, jak różna jest interpretacja ze względu na płeć. :wink:
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Sztuka

Post autor: Prometeusz » pn gru 09, 2013 12:04 pm

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:53 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
najna
Posty: 186
Rejestracja: pt gru 23, 2011 6:59 pm
Re: Sztuka

Post autor: najna » pn gru 09, 2013 5:34 pm

@Zamek
Obraz I Powrót wiosny - Kobieta jest naga, więc bezbronna, ale też niczego nie ukrywa. Kobieta śpi, ktoś ja zaczepia, próbuje "obudzić", ale ona tego nie chce. "Mówi" - dajcie mi spokój - to ten gest skrzyżowanie rąk na piersiach, zamykający serce.
Nagość nie zawsze znaczy bezbronność, czasami też pewność siebie :) Też nie widzę zamknięcie w tym geście, a raczej opatulenie :) Widzę, że w tym obrazie jest wiele różnic interpretacji :D
Obraz II - Kobieta usiłuje zatrzymać miłość - amorka. Miłość jej ucieka, ale ona się tym nie martwi.
A czemu uważasz, że się nie martwi? Jeśli nie widzisz smutku, to co? :)

@Prometeusz
Na tym obrazie właśnie mężczyźni pokazani są jako bezbronne dzieci wobec nagości kobiety. Wyraz twarzy jej to z pewnością narcyzm, a splecione ręce to wyraz rozkochania w sobie samej i takiej sztucznej wstydliwości :P
Powiem szczerze, że mi jeszcze nigdy nie przyszło do głowy, aby interpretować małe aniołki jako nawiązanie do dorosłej płci męskiej. Raczej jak do dzieci, lub czegoś boskiego bezpłciowego. Dlaczego uważasz, że jej wstydliwość jest sztuczna a zadowolenie narcystyczne? Wg mnie jej twarz i gest wyraża przyjemność, ale nie taka sztuczną i wywyższającą się, ale taka prawdziwą i szczęśliwą - jak np w ramionach kochanka :) ale Twoja interpretacja bardzo mnie zaciekawiła biorąc pod uwagę
Takie sytuacje mówią mi dużo o ludziach. Przeważnie każdy w dowolnych sytuacjach widzi to co chce widzieć i często mija się to z prawdą.
:P
Ona to lubi, na jej twarzy jest przyjemny grymas. Motyw snu pasowałby do twarzy, lecz nie spotkałem jeszcze nikogo śpiącego na stojąco... zamknięcie oczu może mówić nam o rozmarzeniu takim "mmm, jak mi przyjemnie" :oops1: Ręce równie dobrze mogą wskazywać na gest "przytulania do piersi" :smile:
i tu bym sie zgodziła, tylko wtedy gdzie ta sztuczność :)

ogółem bardzo mnie cieszy, że daliście się skusić na tą dyskusje, bo interpretacje coraz ciekawsze :)

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1848
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 9:21 am
Re: Sztuka

Post autor: Prometeusz » pn gru 09, 2013 6:17 pm

:)
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 1:53 am przez Prometeusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Taki jest kres wszelkiego gejdżu: wola gejdżowania.

Awatar użytkownika
zamek
Posty: 697
Rejestracja: śr maja 01, 2013 9:06 pm
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Re: Sztuka

Post autor: zamek » pn gru 09, 2013 7:04 pm

najna pisze:Też nie widzę zamknięcie w tym geście, a raczej opatulenie :)
Jedno nie wyklucza drugiego. Zamykasz się, boisz się więc musi cię ktoś przytulić, a jesteś tylko ty, więc sama się otulasz.
Tak to się tłumaczy.
Na kursie z psychologicznej analizy człowieka dużo można się dowiedzieć. W branży PR, w negocjacjach musisz znać podstawowe gesty, znaczenie ubioru, kolorów i modulowania głosem itp. W psychologii od dawna ta wiedza jest wykorzystywana. Gdy podrywasz dziewczynę a ona zakłada ręce i jeszcze zakłada nogę na nogę (nie chce seksu) to nic z tego nie będzie, tylko rozmowa, ale jej do niczego nie przekonasz. Gdy kontrahent tak zakłada ręce to odpuść i daj inną propozycję. Nawet filmy o tym kręcą :D Psychografologia to nauka, a najlepsi specjaliści w Polsce są w Lublinie. Człowiek może się nie odzywać, a wiele o nim można powiedzieć. I to mnie fascynuje. 8-)
Amorki to nie mężczyźni, chyba, że dziecinni i trzeba im matkować. Moim zdaniem tu nie ma żadnego faceta. Raczej te obrazy mówią o tęsknocie kobiety za macierzyństwem. :)

Najna a jaki ty masz zamiar :?:
Dostaję to co najlepsze :)

https://bajka107.blogspot.com

Awatar użytkownika
najna
Posty: 186
Rejestracja: pt gru 23, 2011 6:59 pm
Re: Sztuka

Post autor: najna » pn gru 09, 2013 8:26 pm

Prometeusz pisze:No tak, na obrazie tego nie mogło być widać. Sobie to może dopowiedziałem (w stylu 'z życia wzięte'). :D
Powiem Ci, że w takim razie bardzo nieprzyjemny schemat. (nie ma tu nic kąśliwego) Czy takie postrzeganie świata "wadzi" Ci na co dzień?
zamek pisze:Jedno nie wyklucza drugiego. Zamykasz się, boisz się więc musi cię ktoś przytulić, a jesteś tylko ty, więc sama się otulasz.

A co z takim przyjemnym otulaniem? Jak np. podczas brania prysznica, kąpaniu się w promieniach słonecznych, założenie milusiego sweterka?
Gdy podrywasz dziewczynę a ona zakłada ręce i jeszcze zakłada nogę na nogę (nie chce seksu) to nic z tego nie będzie, tylko rozmowa, ale jej do niczego nie przekonasz.
No bez kitu :D coś w tym jest :D
Ale kolory? Jakoś nigdy nie widziałam wpływy w moim życiu, albo po prostu nie zauważyłam :)
Raczej te obrazy mówią o tęsknocie kobiety za macierzyństwem. :)
Pod drugi obraz był jeszcze to mogła podpiąć, ale pod pierwszy jakoś mi nie leży :)
Najna a jaki ty masz zamiar :?:
Tzn.? Bo rozumiem, że jakoś do tematu nawiązujesz, a nie tak ogólnie zagajasz :)

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Sztuka

Post autor: Lex » pn gru 09, 2013 9:25 pm

zamek pisze:Do modlitwy każdy inaczej układa dłonie. :grin: Nie spotkałam jeszcze nikogo modlącego się w takiej pozie. Może masz jakiś problem religijny 8-)
A ja akurat tu zgadzam się z Prometeuszem i podobnie widzę tą scenę. Przy świadkach tak ludzie raczej się nie modlą, co innego w samotności i w głębokiej depresji.
zamek pisze: Amorki to nie mężczyźni, chyba, że dziecinni i trzeba im matkować. Moim zdaniem tu nie ma żadnego faceta. Raczej te obrazy mówią o tęsknocie kobiety za macierzyństwem. :)
Może amorki to nie mężczyźni, ale kobieta wyraźnie ma wyraz twarzy jak w upojeniu erotycznym. Ona jest zachwycona tym, że się do niej dobierają, nie ważne ile mają lat :P
Ostatnio zmieniony pn gru 09, 2013 9:28 pm przez Lex, łącznie zmieniany 1 raz.
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 224
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:41 pm
Re: Sztuka

Post autor: Lex » pn gru 09, 2013 9:27 pm

(dubel, do usunięcia)
"(...) ich mach mir die Welt, widewide wie sie mir gefällt." ;)


ODPOWIEDZ